Aktualności
Grupa Rekonstrukcji Historycznej
28.11.2017
7 Brygada Obrony Wybrzeża

 

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych GRZMOT z Klubu Wojskowego 7.BOW na prezentacji w Liceum Ogólnokształcącym nr II w Słupsku.

W dniu 27 listopada 2017 r., zgodnie z otrzymanym zaproszeniem, Grupa Rekonstrukcji Historycznych ”GRZMOT” z Klubu Wojskowego 7.BOW zaprezentowała się w Liceum Ogólnokształcącym nr II w Słupsku. W ramach dwóch prelekcji, młodzież klas pierwszych i drugich miała okazję zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy piechoty Wojska Polskiego z okresu II RP. Przedstawiona została również historia i działania bojowe jednostek piechoty WP w początkowym okresie II wojny światowej. Szczególną uwagę zwrócono na działania wojenne 1 Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa na terenie Polskiego Pomorza, we wrześniu 1939r.

Warto przypomnieć i podkreślić, że Grupa Rekonstrukcji Historycznych GRZMOT z Klubu Wojskowego 7. BOW nawiązuje do tradycji Wojska Polskiego II RP, a konkretnie do 1 Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa. Pułk ten w 1939 roku walczył w obronie Polskiego Wybrzeża i odpierał ataki przeważających sił niemieckich. Była to najbliższa Jednostka Wojskowa II RP w stosunku do Słupska, który do II wojny światowej znajdował się w granicach Niemiec. Jednostka ta wchodziła w skład Lądowej Obrony Wybrzeża i stała na straży polskiego wybrzeża – podobnie jak dzisiejsza 7. BOW imienia generała brygady Stanisława GRZMOT – SKOTNICKIEGO. Ten bohaterski oficer był jednym z trzech polskich generałów poległych we wrześniu 1939 r. w bitwie nad Bzurą.

 

 

GALERIA

 

 

tekst:kpt. A. LIBEREK fot.:R. HANAK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych