Aktualności
Pożegnanie Dowódcy 7 BOW
24.06.2013
płk dypl. Sławomir Kowalski żegna się z

 

 

 

24 czerwca o godzinie 12.00 na placu apelowym 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża odbyło się uroczyste pożegnanie dowódcy – płk dypl. Sławomira Kowalskiego odchodzącego do 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku.

W obecności Dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, władz miasta i powiatu, zaproszonych gości oraz całego stanu osobowego 7. BOW płk Kowalski przekazał sztandar brygady w ręce płk Rafała Ostrowskiego - etatowego zastępcy, który od dziś czasowo będzie pełnił obowiązki dowódcy brygady.

Podkreślając zasługi i osiągnięcia 7.BOW gen. dyw. Ireneusz Bartniak w czasie swojego przemówienia powiedział: "tracę jednego z najlepszych dowódców, ale rozumiem – takie są potrzeby Sił Zbrojnych, jednocześnie wierzę, że płk Kowalski sprawdzi się na nowym stanowisku tak jak doskonale sprawdził się na stanowisku dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża".

 

Po słowach uznania jakie skierował dowódca dywizji do płk Kowalskiego nadszedł czas na uroczyste przekazanie sztandaru oraz podpisanie protokołów przekazania i przejęcia obowiązków. Jest to moment niezwykle podniosły. Całowany płat sztandaru jednostki wojskowej to ceremonialny gest, ale również, a może przede wszystkim gest najwyższego szacunku i oddania żołnierza dla Ojczyzny.

"Dowódca nigdy nie działa sam, może odnosić sukcesy dzięki poświęceniu jego żołnierzy. Wspólnie wykonaliśmy wiele zadań postawionych przed brygadą, wymagających wielkiego zaangażowania, oddania, a jednocześnie zaprezentowania najwyższych umiejętności fachowych – wojskowego profesjonalizmu."- powiedział płk dypl. Sławomir Kowalski.

„Ponad dwuletni okres służby w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża upłynął mi niestety bardzo szybko. To zbyt krótki okres, aby zrealizować wszystkie zaplanowane, długoterminowe przedsięwzięcia ale jednocześnie wystarczająco długi, aby związać się emocjonalnie z ludźmi tworzącymi codzienność 7. Brygady, aby poczuć wyjątkowość Niebieskich Beretów. Dziś jestem przekonany, że to były nie tylko lata ciężkiej pracy i służby. Stojąc tu dziś jestem silniejszy o waszą siłę, bardziej doświadczony waszymi doświadczeniami zarówno służbowymi jak i tymi osobistymi." - podkreślił płk dypl. Sławomir Kowalski w swych ostatnich słowach do żołnierzy 7.BOW.

Płk dypl. Sławomir Kowalski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Pierwsze stanowisko służbowe - dowódcy plutonu objął w 1984 roku. Przez kolejne lata, po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego WP, a następnie Akademii Obrony Narodowej pełnił służbę jako wykładowcą katedry taktyki w WSOWOPL w Koszalinie. Od 1996 roku związany był z 3. pułkiem przeciwlotniczym w Szczecinie, gdzie pełnił obowiązki szefa sztabu, zastępcy dowódcy pułku, a od 2002 roku dowódcy 3pplot. W latach 2005-2007 pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku zastępcy szefa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w AON w 2009 roku został szefem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych.

W marcu 2011 roku objął obowiązki dowódcy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Z dniem 1 lipca 2013r. płk dypl. Sławomir KOWALSKI został wyznaczony na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

 

 

 

 

GALERIA

 

 

 

kpt. Karolina Krzewina - Hyc


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych